Basketball Champions- Catholic High School League

girls Basketball Champions

Champions

2016-17

A-B Division – Mercy - Gary Morris
C-D Division – Shrine - Wayne Gigante

2015-16

A-B Division – Marian - Mary Cicerone
C-D Division – O.L. of the Lakes - Steve Robak

2014-15

A-B Division – Bloomfield Hills Marian
C-D Division – Riverview Gabriel Richard

2013-14

A-B Division – Mercy - Gary Morris
C-D Division – Bishop Foley - Dave Joseph

2012-13

A-B Division – Marian - Mary Cicerone
C-D Division – Our Lady of the Lakes - Steve Robak

2011-12

A-B Division – Divine Child - Mary Murray
C-D Division – Gabriel Richard Catholic - Will Jones

2010-11

A-B Division – Mercy - Gary Morris
C-D Division – Our Lady of the Lakes - Steve Robak

2009-10

A-B Division – Marian - Mary Cicerone
C-D Division – Our Lady of the Lakes - Steve Robak

2008-09

A-B Division – Marian - Mary Cicerone
C-D Division – Our Lady of the Lakes - Steve Robak

2007-08

Central Division – Marian - Mary Cicerone
AA Division – Cabrini - Mike Rozanski
CD Division – Cardinal Mooney - Susan Everhart

2006-07

Central/AA – Ladywood - Andrea Gorski
East/West – Cabrini - Mike Rozanski

2005

Central/AA – Ladywood - Andrea Gorski
East/West – Fr. Gabriel Richard - Pete Schoch

2004

East/West – Trinity Catholic - Phil McCune
CD – Our Lady of Mt. Carmel - Robert Haire

2003

East/West – Trinity Catholic - Phil McCune
CD – Our Lady of Mt. Carmel - Robert Haire

2002

Central/AA – Marian - Mary Cicerone
East/West – Dominican - Brian Boykins
CD – St. Clement - David Feldman, CAA

2001

Central/AA – Marian* - Mary Cicerone
East/West – Benedictine - Dennis Rogers
CD – St. Clement - David Feldman

2000

Central/AA – Bishop Borgess* - Monique Johnson
East/West – Benedictine - Dennis Rogers
CD – St. Florian - Michael Burton

1999

Central/AA – Divine Child - Carold Brewis
East/West – Benedictine - Dennis Rogers
CD – St. Agatha - Tim Szakal/Patricia Rich

1998

Central/AA – Bishop Foley - Gary Morris
East/West – Benedictine - Dennis Rogers
CD – Holy Redeemer - Judeen Bartos

1997

Central/AA – Marian - Mary Lillie-Cicerone
East/West – Dominican - Diane Jones
CD – Immaculate Conception - Darnell Murphy

1996

Central/AA - Marian - Mary Lillie-Cicerone
East/West - Dominican - Diane Jones
CD - Immaculate Conception - Christopher Fisher

1995

Central/AA – Redford Bishop Borgess - Dave Mann
East/West – Our Lady of the Lakes - Anne Rexford
CD – Immaculate Conception - Christopher Fisher

1994

Central/AA – Divine Child - MaryLou Jansen
East/West – Shrine - Linda Mueller
CD – Dominican - Diane Jones

1993

AB – Marian - Mary Lillie - Cicerone
East/West – Gabriel Richard, AA - Tom Kempf
CD - Cardinal Mooney - Susan McAndrews

1992

AB - Marian – Mary Lillie - Cicerone
East/West – St. Florian - Ken Sierzan
CD – Cardinal Mooney - Susan McAndrews

1991

AB – Regina - Diane Laffey
East/West – Shrine - Linda Mueller
CD – St. Mary of Redford - Tony Taylor

1990

AB – Regina - Diane Laffey
CD – De Porres - Larry Douglas

1989

AB – Divine Child - Nancy Sullivan
CD – Our Lady of the Lakes - Ann Serra

1988

AB – Marian - Mary Lillie-Cicerone
CD – De Porres - Fred Procter

1987

AB – Marian - Mary Lillie
CD – De Porres - Fred Procter

1986

AB – Marian - Mary Lillie
CD – De Porres - Fred Procter

1985

AB – Divine Child - Nancy Sullivan
CD – De Porres - Fred Procter

1984

AB – Ladywood - Ed Kavanaugh
CD – De Porres - Fred Procter

1983

AB – Mercy - Larry Baker
CD – Our Lady of Mt. Carmel - Bob Toboy

1982

AB – Ladywood - Ed Kavanaugh
CD – St. Agatha - Jim Murphy

1981

AB – Regina - Diane Laffey
CD – St. Agatha - Jim Murphyr

1980

AB – Regina - Diane Laffey
CD – Holy Redeemer - Ken Quire

1979

AB – Ladywood - Ed Kavanaugh
CD – Holy Redeemer - Ken Quire

1978

AB – Shrine - Linda Mueller
CD – Pontiac Catholic - Sari Ayer

1977

Our Lady of Mercy - Larry Baker

1976

Our Lady of Mercy - Larry Baker

1975

Our Lady of Mercy - Larry Baker

1974

St. Ladislaus - Gloria Soluk

* Game won in OT